Ne puteti urmări și pe:

Joi, 23 iulie, Dragoş Chitic, primarul municipiului Piatra Neamţ a ţinut o declaraţie de presă la sediul Primăriei Piatra Neamţ vizând mai multe subiecte de interes, cum ar fi rectificarea bugetară.

,,Anul acesta bugetele primăriilor din întreaga țară sunt afectate de criza sanitară din cauza cheltuielilor suplimentare care au fost și continuă să fie realizate pentru prevenirea infectării populației. Din acest motiv suntem foarte atenți la cheltuirea banilor publici, analizăm situația financiară în fiecare lună și intervenim prin rectificări bugetare care să ne asigure echilibrul bugetar. Prin analiza atentă în fiecare moment a execuției bugetare, prin dirijarea resurselor financiare acolo unde este mai multă nevoie, prin prudența manifestată în angajarea unor cheltuieli, vom reuși să traversăm cu bine această perioadă dificilă, astfel încât să menținem echilibrul bugetar al Primăriei pietrene iar orașul și cetățenii să nu aibă de suferit.

Întreținerea orașului, implementarea măsurilor de prevenție împotriva infectării și ajutorarea persoanelor vulnerabile, precum și achitarea angajamentelor financiare scadente la credite, asigurarea serviciilor publice oferite de primărie și direcțiile subordonate, realizarea unor investiții programate pentru acest an, absolut necesare, buna derulare a implementării proiectelor din Fonduri Europene sunt elemente prioritare pentru care ne preocupăm să avem asigurate resursele financiare necesare. Rectificarea bugetară realizată astăzi a ținut cont de toate aceste elemente redistribuind resursele financiare spre sectoarele prioritare și restabilind echilibrul bugetar. Sunt și investiții absolut necesare, pentru care am alocat resursele de care era nevoie, investiții pentru prevenirea inundațiilor și protejarea populației în zonele afectate de ploile din acest an, cum ar fi cartierele Văleni, Cintia, Bâtca Doamnei, Sarata și Potoci. De asemenea, sunt investiții propuse pentru acest an pe care le vom reprograma din motivele menționate mai devreme, cum ar fi: realizarea unei clase a căsătoriilor, reabilitarea construcției Iglu de pe Dealul Cozla, înlocuirea pistei de atletism de la stadion, literele volumetrice cu numele orașului de pe Dealul Pietricica și altele. Aceste investiții vor reprezenta priorități după rezolvarea problemei cauzate de coronavirus și revenirea la o situație normală din punct de vedere sanitar și financiar. Așa cum am făcut în toată această perioadă, de când conduc primăria Piatra Neamț, vom da dovadă de transparență totală și vom informa cetățenii despre starea financiară la zi a municipalității pietrene. Tot la capitolul financiar vreau să fac o informare la zi asupra datoriei publice care, cu toate problemele întâmpinate în ultimii ani, s-a redus lună de lună, oferind o perspectivă bună atât timp cât se va continua pe aceeași linie.

La preluarea mandatului de primar, în anul 2014, în decembrie, datoriile Primăriei Piatra Neamț cauzate în principal de creditele din perioada 2005 -2007, totalizau suma de 324 de milioane lei. În cei cinci ani și 7 luni în care am condus Administrația publică locală din Piatra Neamț am reușit să achităm peste 250 milioane lei, ajungând astăzi ca datoria să fie redusă la mai puțin de jumătate față de momentul decembrie 2014, respectiv 152 de milioane de lei. Altfel spus, pentru a înțelege mai ușor, la momentul decembrie 2014, suma datorată de municipalitatea pietreană reprezenta de două ori, adică dublul bugetul municipiului iar astăzi suma rămasă mai reprezintă 70% din bugetul municipiului Piatra Neamț pentru anul 2020. Am reușit așadar în perioada mandatului meu de primar să echilibrez financiar primăria, să elimin riscurile financiare, să reduc la mai puțin de jumătate datoriile municipalității, să cresc încasările bugetare pentru a putea beneficia în fiecare an de un buget de investiții care să acopere cel puțin parte dintre nevoile orașului. A fost un efort susținut, realizat în această perioadă, reducând consistent datoria orașului, efort care va trebui continuat și în perioada următoare, fără a afecta buna funcționare a orașului, dând dovadă de transparență în informarea cetățenilor, continuând să fie găsite soluții pentru dezvoltare prin atragerea de fonduri nerambursabile, în principal, europene.

Un alt punct aprobat astăzi în ședința de Consiliu Local se referă la finanțările nerambursabile pentru ultima sesiune de finanțare, pe legea 350. Am lansat în luna mai o sesiune de finanțări nerambursabile care s-a concretizat astăzi prin aprobarea finanțărilor pentru proiectele care au fost depuse. Am alocat pentru această sesiune suma de 350.000 lei pentru susținerea sportului local, a proiectelor din domeniul cultural, social, educație civică, Protecția Mediului și activități pentru tineret. În cadrul ultimei sesiuni de finanțare din acest an, aprobată astăzi de Consiliul Local, aferentă perioadei august – decembrie 2020, au primit finanțare nerambursabilă de la municipalitatea pietreană un număr de 35 de proiecte, depuse de organizațiile neguvernamentale locale. Acest parteneriat pe care l-am încheiat cu ONG-urile locale la preluarea mandatului de primar a fost un parteneriat corect, care continuă să aibă efecte benefice asupra comunității noastre prin proiectele realizate. Eu vreau să le mulțumesc reprezentanților cluburilor și asociațiilor locale pentru buna colaborare din toți acești ani și pentru implicarea în viața comunității noastre. Sunt sigur că vom depăși cu bine această perioadă restrictivă și vom putea dezvolta aceste parteneriate, realizând împreună și mai multe proiecte importante pentru orașul Piatra Neamț.

Un alt proiect se referă la premierile pe care le vom face în acest an. Primăria Piatra Neamț premiază elevii care au obținut media 10 la Evaluarea Națională sau la examenul de Bacalaureat. Este vorba de 16 elevi, absolvenți ai clasei a opta care au obținut media 10 la examenul de Evaluare Națională și care vor fi premiați cu suma de 500 lei fiecare și de alți doi elevi absolvenți cu media 10 la examenul de Bacalaureat care vor fi premiați cu suma de 1000 lei fiecare. Totodată, chiar dacă este un an marcat de criza sanitară generată de noul coronavirus, continuăm tradiția premiind cuplurile care au împlinit 50 de ani de la căsătorie. Pietrenii felicitați în cadrul ședințelor de Consiliu Local pentru performanțele obținute în domeniul de care activează, precum și elevii și profesorii coordonatori care au obținut rezultate deosebite la Olimpiadă și concursurile naționale și internaționale, suma alocată pentru aceste premieri este de 81.300 lei. Consider că performerii orașului nostru trebuie premiați pentru rezultatele obținute și încurajați să continue să obțină performanțe. Sunt oameni cu care ne mândrim și care prin rezultatele obținute fac cinste orașului nostru și îl promovează. Sumele de bani pentru aceste premieri așa cum am spus, au fost aprobate astăzi în ședința de Consiliu Local, acordarea premiilor se va face în luna august iar modalitatea de premiere se va stabili în funcție de evoluția crizei sanitare și de posibilitățile oferite de această criză.

Ultimul subiect se referă la problema acestui an care este încă problema momentului, criza generată de coronavirus.

E o criză sanitară pe care o traversează întreaga omenire și vreau să vă spun că este în continuare o problemă îngrijorătoare gravă și reală, virusul ucigaș este din plin încă prezent și reprezintă un pericol major pentru fiecare dintre noi. O demonstrează opiniile specialiștilor, raportările zilnice și miile de persoane care au suferit sau suferă în prezent din cauza COVID-19. Cazurile de persoane infectate cresc de la zi la zi și am văzut astăzi o raportare peste 1.100 persoane infectate în ultimele 24 de ore.

Evoluția din ultimele zile ne arată că nu este deloc bine, s-a depășit pragul de 1.000 de infectări noi pe zi iar perspectiva este de creștere a numărului zilnic de persoane infectate. Vă rog să conștientizăm pericolul, să fim responsabili, să nu ne lăsăm manipulați de susținătorii unor teorii care nu au nici o legătură cu realitatea. Vă rog să aveți grijă de voi, să vă protejați, să-i protejați și pe ceilalți. Doar procedând așa va fi bine. Multă sănătate tuturor. Doamne ajută!”, a declarat primarul Dragoş Chitic.

foto din arhivă
Ne puteti urmări și pe: