Ne puteti urmări și pe:

Vineri, 10 iulie, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor – Costel Alexe, directorul General al SNTGN TRANSGAZ – Ion Sterian și secretarul de stat la SGG Petrică Rusu au făcut o vizită în județul Neamț. Au vizitat Stația de Comprimare gaze naturale de la Gherăești.

Este vorba de un proiect european derulat prin Transgaz.

Redăm cele discutate la Stația de Comprimare Gherăești și în continuare declarațiile dlui primar de Gherăești:

Prezentator: – Domnul ministru și cu dl director general. Spun bună ziua, salut pe toată lumea, mulțumesc dle primar, în calitate de gazdă, primar al comunei Gherăești. Acest șantier care va deveni un punct important în industria energetică românescă. Îl avem astăzi aicea invitat pe dl director general Transgaz, dl Ioan Sterian, în calitate și de președinte al Consiliului de Administrație. De asemenea, este dl ministru al Mediului și Dezvoltării, dl Costel Alexe care a avut o contribuție majoră pe partea de proiectare, partea de susținere, la nivel de guvern a acestui punct de lucru. Ministerul mediului va avea un singur deziderat politic, un singur obiectiv: fiecare localitate să aibă gaz pentru ca fiecare cetățean, la un moment dat, să fie beneficiar de gaz. Dl secretar de stat la Cancelaria Primului Ministru, Secretariatul General al Guvernului, dl Lucian Rusu care, are în coordonare toată zona de energie. Județul Neamț este important din punct de vedere energetic pentru Guvernul Orban. Am să le dau cuvântul celor care sunt invitați. Dl ministru, prima dată vă rog pe dvs. să aveți disponibilitatea să vorbiți.

Dl ministru Costel Alexe: – Bună ziua tuturor, astăzi în România din 2 arbori tăiați unul ajunge scrum. România din nefericire are un grad de racordare a populației de doar 36% la rețeaua națională de gaze naturale. Obiectivul principal al Guvernului Ludovic Orban este ca până în 2027, 70% din gospodăriile din România să fie racordate la rețeaua Națională de gaze. Guvernul reușește să finalize și această investiție în zona dumneavoastră și Gazoductul Iași-Ungheni. Prin proiectul finanțat prin POIM, cele 200 de milioane de euro plus 700 atât cât își dorește Ministerul Fondurilor Europene să aloce, să avem cât mai multe proiecte, un număr cât mai mare de comunități locale din țara noastră să beneficieze de acest proiect. Sper ca această legătură dintre Gherăești, Lețcani, din cele două județe Neamț și Iași să fie una cât se poate de bună. Să folosim gaz pentru că România dispune de această resursă.

Dl director: – Mulțumesc frumos domnule ministru pentru faptul că ati subliniat cât este de importantă eficiența energetică pentru că da, arderea masei lemnoase înseamnă practic o risipă a materiilor, resurselor naturale pe care România în guvernarea PNL le protejează. Ministru: – Domnul director general Ion Sterian, în calitate de promotor al acestui concept, să aibă cuvântul pentru a prezenta și echipa managerială.
Dl director Ioan Sterian: – Bună ziua tuturor. Am clarificat împreună cu echipa mea managerială trasportarea gazelor. Șantierul ăsta aici, face parte din proiectul pe care dvs. masmedia l-ați văzut în presă, de-a lungul ultimilor 2-3 ani. Îmbunătățirea aprovizionării cu gaze a nord-estului României, Bacău, Neamț, Iași, Botoșani, Suceava, fiind localități la limite de frontieră, tot timpul în iarnă am avut probleme cu presiunile la gaze, când temperaturile negative, peste -15 sunt peste 5 zile.

Și proiectul începe de la Onești- Gherăești, 105 km de conductă de 700 mm, de la Onești, de la Gherăești la Lețcani 163 km de conductă de 700 mm și două stații de comprimare la Onești, și aceasta de aici. Aceste stații de comprimare vor fi gata la sfârșitul lunii august, anul viitor. Am finalizat proiectul, ultima stație de comprimare de la Bibești, ne pregătim pentru punerea în funcțiune în zilele următoare. Următoarea are valoare de 38 de milioane de euro stația, proiectul în ansamblul lui o valoare de 178 de milioane de euro. Pe lângă îmbunătățirea aprovizionării cu gaze a nord estului României, e și creșterea volumului de gaze pentru Republica Moldova. La sfârșitul lunii iulie, punem în funcțiune și inaugurăm gazoductul Ungheni-Chișinău. E un moment extraordinar pentru istoria de-a lungul timpului de partea stângă și dreaptă a Prutului. Republica Moldova o interconectăm la infrastructura de gaze din România și la infrastructura de gaze europeană. Sunteți invitați masmedia Neamț, Iași să participați la inaugurarea în zona Chișinăului. La finalizarea acestui șantier, la sfârșitul lunii august anul viitor să putem să asigurăm și în Republica Moldova 3 milioane de metri cubi de gaze la iarnă. Avem acceptul de la Banca Europeană de Investiții, unul dintre beneficiile comunității este și redarea acestui parc comunității locale.
Aici la Gherăești avem un nod tehnologic. Ce înseamnă un nod tehnologic? Practic de aici de la Gherăești se dirijează gazele către Iași, către Suceava, către Botoșani. Deci de aici mai avem un proiect, Gherăești, Dolhasca, Siret, în Ucraina, că n-am uitat nici de românii de acolo mai departe până în Nord-Estul Europei, să creeze aici, competitivitate pe piața românească. Mai avem constructorii lucrează pe șantier.

Declarațiile dlui primar de Gherăești:

Reporter: – (…) importantă aici la dumneavoastră.
Bereșoaie Pavel: – Vă spun bună ziua și bine ați venit pe teritoriul comunei Gherăești din județul Neamț. Mă numesc Bereșoaie Pavel și sunt primarul comunei Gherăești. Este o investiție de importanță națională. Din punctul meu de vedere întâmpin unele probleme în ceea ce privește proprietarii acestor terenuri unde ne aflăm acum. Pe această cale vreau să fac un apel către decidenții care au hotărât ca stația să fie pe teritoriul comunei noastre, să ne susțină și să aprobe acordarea unor investiții în infrastructura comunei. Locuitorii comunei noastre, au avut și un anumit disconfort, în afara faptului că au fost deposedați de acest teren prin Hotărâre de Guvern. Știm că această investiție va contribui la dezvoltarea zonei, sperăm ca persoanele care vor lucra aici să fie de pe teritoriul comunei noastre.
Reporter: – Care sunt avantajele acestei investiții?
Bereșoaie Pavel: – Sunt multiple. Se creează locuri de muncă, toată zona va beneficia de creșterea presiunii la gaz metan, se dorește transportarea gazului metan în Republica Moldova. La ora actuală e în desfășurare investiția de racordare a comunei noastre la rețeaua de alimentare cu gaz metan. Și sperăm ca într-un timp cât mai scurt să beneficiem și noi de aceste avantaje ale alimentării cu gaz metan.
Reporter: – Vor crește și banii care se adună la primărie, nu?
Bereșoaie Pavel: – Avantajele sunt multiple. Aici avem pe teritoriul comunei noastre și un nod tehnologic de distribuire a gazului metan și a fost amplasată strategic pentru a-și îndeplini menirea această stare de comprimare.

Ne puteti urmări și pe: