Declarație de presă 05.06.2020 – Primar, Dragoș Chitic

Scris de pe iunie 5, 2020


Declarație de presă 05.06.2020 – Primar, Dragoș Chitic

Declaratie de presa 05.06.2020 - Primar, Dragos Chitic

Dl Primar al Municipiului Piatra Neamț, Dragoș Chitic: – Bună ziua tuturor. O declarație de presă pe care o susțin astăzi cu câteva subiecte din activitatea Administrației Publice Locale din Piatra Neamț, de interes pentru cetățeni. În primul rând, astăzi este 5 iunie și este Ziua Învățătorului, vreau să urez dascălilor sănătate, putere de muncă și cât mai multe satisfacții în munca deloc ușoară, dar plăcută, de educare și pregătire pentru viață a elevilor. La mulți ani, dragi dascăli. Săptămâna aceasta, școlile și-au reluat cursurile pentru elevii claselor terminale, în condiții cu totul speciale, de siguranță împotriva infectării cu noul coronavirus. Siguranța elevilor care au revenit la școală pentru pregătirea examenelor a reprezentat o prioritate în această perioadă pentru toți factorii implicați, însemnând primărie, unitățile școlare, Inspectoratul Școlar Județean Neamț. În perioada 2-12 iunie elevii din clasele a opta și XII-a sunt prezenți la școală pentru cursurile de pregătire a Examenului de evaluare națională, respectiv de bacalaureat. Toate unitățile școlare din Piatra Neamț sunt pregătite și au primit elevii în condiții de maximă siguranță sanitară. În prima zi prezența a fost foarte bună, peste 90% dintre elevi au fost prezenți la cursuri în școlile din Municipiul Piatra Neamț. Primăria pietreană a centralizat necesarul comunicat de fiecare școală și a alocat suma de 150.000 lei pentru măsurile de protecție privind siguranța sanitară a elevilor din toate școlile din Municipiu. Mulțumesc directorilor unităților școlare și tuturor cadrelor didactice pentru buna colaborare și implicarea în asigurarea celor mai bune condiții pentru elevi în unitățile școlare din orașul nostru. Mulțumesc, de asemenea, Inspectoratului Școlar Județean Neamț pentru seriozitatea cu care a tratat acest subiect și buna organizare. Urez mult succes elevilor la examenele pe care le vor susține la finalul acestui an școlar. Un alt subiect, din cauza crizei sanitare, a doua sesiune de finanțare nerambursabilă pentru proiecte de interes pentru comunitate, realizat în baza legii 350 pe 2005 a fost anulată, așa cum am anunțat deja. Pentru că din punct de vedere sanitar, lucrurile merg într-o direcție pozitivă și cel mai probabil, în perioada următoare vor fi eliminate cea mai mare parte a restricțiilor ,am decis să lansăm o a treia sesiune de finanțare din acest an, într-un format lărgit, care să cuprindă finanțări pentru activități derulate în perioada august- decembrie 2020. Astfel, până la data de 3 iulie la ora 14:00 pot depune la sediul Primăriei Piatra Neamț proiecte pentru finanțări nerambursabile care să îndeplinească condițiile prevăzute în regulament, condiții care sunt publicate pe site-ul primăriapn.ro la secțiunea anunțuri. Suma alocată pentru această sesiune este de 350 de mii de lei, repartizată pe șase capitole și anume cultură, sport, educație civică social, activități pentru tineret și Protecția Mediului. Consideri că este oportună și binevenită această sesiune de finanțare, ținând cont că se vor relua o mare parte dintre activitățile sportive, vor fi posibile unele categorii de manifestări și putem finanța prin această sesiune inclusiv activități cu rol de protejare a populației împotriva infectării cu noul coronavirus sau ajutorarea persoanelor vulnerabile. Un alt subiect se referă la sezonul estival, pregătim ștrandul din Piatra Neamț, mai exact zonele de plajă și bazine pentru sezonul de vară 2020. Odată cu primele măsuri de relaxare a restricțiilor luate de la nivel național, au fost deschise zonele de promenadă și terenurile de tenis din ștrandul municipal din Piatra Neamț. Având în vedere evoluția pozitivă există șanse reale pentru a deschide zonele de plajă și bazinele cu apă din ștrandul pietrean în acest sezon. Din aceste considerente municipalitatea pietreană s-a preocupat să pregătească sezonul de vară 2020 realizând lucrările și procedurile necesare pentru asigurarea unor condiții optime de funcționare și siguranță. Săptmâna această am făcut o deplasare în ștrand pentru a analiza împreună cu reprezentanții compartimentului care răspunde de zonele de agrement, stadiul lucrărilor și ce mai trebuie realizat pentru a deschide zona de bazine și plajă, atunci când acest lucru va fi permis. Și în acest an, chiar dacă a fost o situație cu totul specială, am realizat lucrări pentru pregătirea ștrandului, astfel încât pietrenii să se bucure în sezonul estival de această importantă zonă de agrement. Pe lângă lucrările specifice pe care le are realizăm în ștrand în fiecare pe vară în acest sezon am achiziționat 400 de șezlonguri noi și am achiziționat totodată dotări suplimentare la o parte dintre căsuțele folosite pentru cazare. Pregătim în aceste zile zonele de plajă și bazinele cu apă, realizăm revizia echipamentelor și instalațiilor care asigură funcționarea bazinelor și am demarat procedurile pentru deschiderea teraselor spațiilor de alimentație publică. Pregătim, de asemenea, asigurarea serviciilor de salvamar și asistență medicală obligatorii pentru a putea deschide bazinele cu apă pentru accesul publicului. Sunt încrezător că vom putea deschide în acest an și zona de bazine și plajă în ștrand în condiții de maximă siguranță. În condițiile în care măsurile de relaxare dispuse la nivel național vor permite funcționarea ștrandurilor, deschiderea zonelor de plajă și a bazinelor din ștrandul municipal din Piatra Neamț ar putea fi după data de 15 iunie, rămâne să anunțăm atunci când avem informații suplimentare o dată de exactă. Când se va deschide ștrandul dacă vor fi deschis, vom lua toate măsurile necesare astfel încât persoanele care accesează zonele de plajă și bazine să fie în siguranță. O verte bună, luată în urma unei decizii luate chiar astăzi este redeschiderea începând cu acest weekend a zonei de grătare. Am avut o discuție cu Domnul prefect George Lazăr în care am adresat rugămintea de a analiza în cadrul Comitetului Județean pentru situații de urgență posibilitatea deschiderii zonelor de grătare din ștrandurile din județul Neamț, ținând cont că urmează un weekend prelungit, o mini vacanță, luni fiind zi liberă prin sărbătoarea creștină Rusalii. Îi mulțumesc Domnului prefect pentru faptul că a manifestat și de această dată receptivitate și pentru hotărârea care permite deschiderea zonei de grătare din ștrand în condiții speciale de siguranță începând chiar de astăzi 5 iunie. Un subiect care prezintă interes pentru cetățeni. Am văzut în spațiul public unele afirmații referitoare la antenele 5G și la faptul că Primăria Piatra Neamț ar fi autorizat montarea unor astfel de echipamente în municipiul Piatra Neamț. Vreau să ofer un răspuns clar și tranșant: nu există nici o antenă cu tehnologie 5G montată în Piatra Neamț și nici în județul Neamț, În nicio autorizație de construire emisă de Primăria Piatra Neamț pentru realizarea de antene pentru comunicații nu este menționată folosirea tehnologiei 5G. Deși primăria nu aprobă tehnologia folosită pe antenele de comunicații ci doar construcția în sine, confirmarea faptului că nu există antene 5G pe teritoriul municipiului Piatra Neamț este întărită de autoritatea competentă șianume ANCOM, care autorizează tipul de tehnologie utilizată pentru antenele de comunicații în întreaga țară. Astfel, într-un răspuns oferit publicației Mesagerul de Neamț căreia îi mulțumesc pentru transmiterea acestui document de către Autoritatea Națională pentru administrare și reglementare în comunicații ANCOM, se precizează foarte clar: până la sfârșitul lunii aprilie nu am primit notificări cu privire la instalarea de stații de bază ce utilizează tehnologie 5G în județul Neamț. Am încheiat citatul din răspunsul oferit de ANCOM. Aș face o recomandare tuturor celor care lansează în spațiul public afirmații despre subiecte care privesc comunitatea noastră și care pot induce o stare de nesiguranță în rândul populației să se documenteze din surse surse oficiale, solicitând puncte de vedere de la autoritățile competente.
Un alt subiect se referă la perioada pe care o traversăm, suntem în continuare în alertă în privința situației generată de noul coronavirus. Chiar dacă ne aflăm pe o curbă descendentă trebuie să fim în continuare atenți și să respectăm măsurile de protecție. Prevenirea infectării populației și ajutorarea persoanelor vulnerabile rămân, în continuare, priorități ale administrației pietrene în această perioadă. Municipalitatea pietreană a continuat și în această săptămână să ajute prin Direcția de Asistență Socială persoanele vârstnice cu venituri reduse, singure sau cu probleme de sănătate precum și alte persoane vulnerabile prin oferirea de sprijin de specialitate și produse alimentare.
Vom continua aceste activități sociale pe toată durata stării de alertă. Vă mulțumesc și vă doresc multă sănătate.

Sursa text: https://www.facebook.com/municipiulPiatraNeamt1/videos/2683204241964506/


Opiniile cititorului

Lasă un comentariu

Your email address will not be published. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *Citește și

Melodia curentă

Titlu

Artist