Ne puteti urmări și pe:

Adrian Todireasa, profesorul care vorbește despre handbal la timpul prezent

Profesorul bârlădean Adrian Todireasa „se încăpățânează” să îi facă pe tineri să descopere avantajele sportului, să vadă cât de importantă este munca în echipă. Dascălul își învață elevii să arunce cu putere la poartă, să facă driblinguri în mare viteză, să joace în echipă, dar şi să meargă mai departe atunci când tabela de marcaj nu le susține efortul.

Adrian Todireasa, profesorul care vorbește despre handbal la timpul prezent

Adrian Todireasa nu este doar profesor sau antrenor. E tatăl, prietenul şi, la nevoie, fratele cel mare. Datorită acestuia, Cătălin Brăescu și Ionuț Tănasă s-au îndrăgostit,iremediabil de handbal.
De la profesorul lor au deprins dragostea pentru handbal. Peste toate, joaca rămâne cea mai importantă parte din acest sport.
Adrian Todireasa a început să profeseze din anul 1991 , după absolvirea Școlii Naționale de Antrenori, specializarea – handbal .
De ce această disciplină? Pentru că, la rândul său și el a fost jucător de handbal , elevul renumitului profesor Liviu Gugleș , care în anii “70 , era profesor la Bârlad. Pe profesorul lui de sport l-a urmat și la Vaslui , unde a făcut junioratul și s-a desăvârșit ca jucător.
„Am iubit handbalul , iubesc handbalul și încerc să transmit elevilor mei și în special părinților elevilor mei, această pasiune pentru un sport dinamic și bărbătesc complet din punct de vedere fizic și psihic.
Într-o lume supertehnologizată, unde totul se desfăşoară cu viteză şi cu foarte mult stres si tensiune psihică, am uitat să rîdem şi, ce este şi mai grav, nu mai ştim să ne jucăm cu elevii noştri. Acest lucru este explicabil, părinţii sunt tot mai ocupaţi, grijile cotidiene îi copleşesc, lăsându-i fără bucuria de a-şi urmării copii în dezvoltarea lor. Aceştia din urmă sunt cei care pierd mai mult,petrecând multe ore în faţa calculatorului,fiind lipsiţi de comunicarea cu tutorii lor şi alţi tineri, trăind adesea într-o lume virtuală, ruptă de realitate, se joacă prea puţin cu ceilalţi copii, în aer liber şi au parte de prea puţină activitate fizică.Pe scaun acasă la calculator, pe scaun la şcoală unde lipsa dotărilor corespunzătoare fac aproape imposibilă, desfăşurarea activităţilor motrice. Sunt motivele pentru care copii noştrii se închid în sine, nu ştiu să-şi exprime sentimentele,sunt obezi sau supraponderali, se mişcă greu.Toate acestea pot duce la afecţuni cardiovasculare, la diabet, scăderea tonusului muscular, a rezistenţei generale, a lipsei de îndemânare şi atenţiei.
Noi profesorii de educaţie fizică şi sport avem alternativa şi aceasta este reprezentată de mişcarea în aer liber, prin joc ,exerciţiu fizic,formarea unor deprinderi din jocuri sportive sau sporturi, corectarea unor deficienţe şi ameliorarea stării generale de sănătate,asta fără a afecta bucuria copiilor de a se juca. Toate acestea dacă sunt realizate cu pasiune şi profesionalism nu pot decât să aducă numai beneficii, atât copiilor, părinţilor şi implicit profesorilor care prin munca depusă mai ales prin voluntariat pot creea o stare de emulaţie propice activităţilor sportive, care în timp se vor concretiza în creşterea efectivelor şcolare dornice de mişcare şi sport.
Prin iniţiativa noastră de a lucra voluntar într-un anumit domeniu sportiv dăm posibilitatea copiilor să alegă, cum vor să se joace şi ce sporturi vor să practice, este important ca ei să se mişte (şi să ne mişcăm şi noi), că este handbal, fotbal sau orice altă activitate sportivă. Asta nu ne împiedică în timp, să selectăm tinerii talentaţi şi capabili, care vor fi îndrumaţi către secţiile de performanţă”, ne-a declarat profesorul Adrian Todireasa.
Handbalul este un joc sportiv relativ tânăr, care a apărut în Europa la sfârşitul secolului al XIX-lea şi începutul secolului XX, în urma transformării unor jocuri cu specific popular larg răspândite şi unanim apreciate în acea vreme. În România, primul meci de handbal a avut loc în 1922, fiind disputat în oraşul Sibiu, între două echipe de elevi. Și istoria handbalului continuă și la Bârlad. De multe ori în lipsa dotărilor,pasiunea a fost cea care a făcut lucrurile să meargă, performanța a fost apreciată cu zeci de medalii și premii. Ultimii doi elevi antrenați de profesorul Todireasa au ajuns să joace pentru echipe puternice: CSM Vaslui și CSM Bacău, ambele aflându-se în Liga Zimbrilor.
„Handbalul, pentru mine, înseamnă trecutul, prezentul și viitorul. Datorită proiectului profesorului Adrian Todireasa, acest proiect având drept scop clădirea unei echipe de handbal în orasul nostru, am fost selecționat, alături de alți colegi, astfel realizând mai mult decât o echipa, am construit familie, domnul antrenor fiind “tăticul nostru”.
Profesorul Adrian Todireasa joacă un rol de bază în cariera mea din multe puncte de vedere. De la antrenamentele pe care le făceam pe asfalt ,afară în curtea școlii, am ajuns să joc în săli de joc cu capacități de 10000 de locuri. Datorită acestui profesor am ajuns de la meciurile pe care le jucam cu echipe din jurul Bârladului ( Tecuci, Lipovăț, Vaslui) să joc la națională în diverse competiții grele precum OPEN,EURO, Trofeul Carpaților cu «regii handbalului European» (Germania, Danemarca, Franța,Norvegia etc.) .
Rezultatele obținute de mine sunt datorită domnului Adrian Todireasa și fostului meu antrenor de la Bacău, Gabriel Armanu.
Handbalul, este un sport care te dezvoltă din multe puncte de vedere, ai un stil de viață sănătos, devii mai responsabil, îți dezvolți abilitatea de a comunica etc. În meciurile de handbal este pusă multă presiune pe jucatori, gândirea limpede și un psihic tare făcând diferența dintre un jucător și un adevărat jucător.
Sportul înseamnă viața și viața înseamnă sport” ni s-a confesat fostul elev, Cătălin Brăescu, astăzi, jucător la CSM Bacău.
Pentru unii tineri, handbalul a însemnat și încă înseamnă cel mai bun lucru care li s-a întâmplat până acum în viață.
„Mă bucur mult că domnul profesor Adrian Todireasa ,împreună cu domnul profesor Liviu Gugles m-au format ca jucător . Împreună am câștigat 3 medalii (aur, argint, bronz),aceste rezultate m-au propulsat și la echipa națională unde am avut câteva convocări. Pe această cale țin să îi mulțumesc domnului profesor Todireasa pentru efortul depus, că prin el mai trăiește handbalul la Bârlad, continuând să formeze jucători”, a fost mesajul fostului elev, Ionuț Tănasă la adresa celui care i-a pus mingea de handbal în mână.
Este suficient să crezi că stă în puterea ta să schimbi ceva,iar rezultatele nu vor întârzia să apară. Încăpățânarea profesorului de sport bârlădean de a nu renunța la mișcare este răsplătită de performanțele foștilor elevi, îndrăgostiți iremediabil de handbal.

Prof. ADRIAN TODIREASA

Articolul Adrian Todireasa, profesorul care vorbește despre handbal la timpul prezent apare prima dată în JurnaldeBarlad.ro – Stiri din Barlad – Ziar Online.

Ne puteti urmări și pe: