Ne puteti urmări și pe:
Marţi seară, sportivul român Alin Alexuc-Ciurariu a cucerit medalia de aur la categoria 130 kg, la greco-romane, la Campionatele Europene de lupte de la Roma, după ce l-a învins în finală pe georgianul Levan Arabuli cu 6-1.

Alexuc s-a impus luni în optimi în faţa rusului Zurabi Ghedehauri, în sferturi l-a întrecut pe azerul Sabah Saleh Shariati, iar în semifinale a câştigat în faţa ucraineanului Nikola Kucimi.
 Alin Alexuc  care este legitimat la clubul CS Dinamo, a împlinit 30 de ani pe 3 februarie. El a mai obţinut medalii de bronz la Europene în 2018 la Kaspiisk (Rusia) şi anul trecut la Bucureşti.
Alţi doi sportivi români, Florin Tiţa (cat. 55 kg) şi Mihai Mihuţ (cat. 63 kg), au ratat medaliile de bronz, terminând pe locul al cincilea.
          Felicitări, Alin Alexuc! Succes celorlalţi sportivi!

The post Mândria de a fi român. Botoşăneanul Alin Alexuc-Ciurariu, medaliat cu aur la Campionatele Europene de lupte de la Roma appeared first on JurnaldeRadauti.ro.