Ne puteti urmări și pe:
La Lausanne, Elveţia se desfăşoară Jocurilor Olimpice de tineret.
România a cucerit, ieri, 19 ianuarie, 2020 medalia de aur, la bob, în echipajul de o singură persoană. Performanţa a realizat-o, Georgeta Popescu sportivă care la festivitatea de deschidere a competiţiei a fost portdrapelul României.

Sportiva noastră care a concurat la monobob a obţinut în cele două manşe un timp de 2 minute şi 26 de secunde 84/100. Georgeta Popescu a fost  urmată de Viktoria Cernanska (Slovacia), 2 min 27 sec 35/100, şi de Celine Harms (Germania), 2 min 27 sec 36/100.
Pe lângă Georgeta Popescu a mai participat şi Antonia Sîrbu ca re s-a clasat pe locul 13, la această competiţie.
Această medalie de aur este a două obţinută de delegaţia României, după „bronzul” cucerit de Ramona Ionel, miercuri, în proba de sprint pe echipe mixte, la patinaj viteză.
35 de sportivi cuprinde delegaţia României la cea de a treia ediţie, o competiţie rezervată sportivilor sub 18 ani. Sportivii români participă la 10 probe din cele 16 care sunt cuprinse în tabloul acestei competiţii şi anume biatlon, bob, hochei pe gheaţă, patinaj viteză, sanie, sărituri cu schiurile, schi alpin, schi alpinism, schi fond şi snowboard .
Georgeta Popescu are doar 18 ani, e nascuta in Campina, judetul Prahova si este legitimata la CSO Sinaia, unde e pregatita de Cezar Popescu.
     Felicitări!

The post Mândria de a fi român. România cucereşte prima medalie de aur la bob, la Jocurile Olimpice de tineret prin Georgeta Popescu appeared first on JurnaldeRadauti.ro.