Ne puteti urmări și pe:

“O capodoperă este o partidă de șah câștigată prin șah mat”

Alexander Alehin declară că “șahul nu înseamnă numai cunoștiințe și logică”. Zeci de partide de șah au avut loc la Școala “Episcop Iacov Antonovici” pentru ca cei mai buni iubitori ai acestui sport să joace la faza județeană.

Gazdele fazei locale a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar au fost cei de la Școala “Episcop Iacov Antonovici”. Au participat 10 școli cu 4 elevi (2 fete și 2 băieți), în total au fost prezenți 38 de elevi.

Primii 2 atât de la fete cât și de la băieți vor participa la faza județeană care va avea loc la Negrești.

Organizatori acestei competiții au fost profesorii Carmen Bighiu și Florescu Mariana. Atenți la mișcările elevilor, pe care i-au și punctat au fost arbitrii Ioan Mocanu, Cristea Neculai și Dobrin Valentin.

Câștigătoarele,la secțiunea fete ,au fost Secară Andreea de la Școala Gimnazială ”Episcop Iacov Antonovici“ locul 1, coordonată de profesoara Stoica Lucian.

Gavrila Marta de la Școala Gimnazialănr. 1 din Băcani antrenată de profesorul Mihai Dănuț a obținut medalia de argint,iar locul trei a fost adjudecat de Mihalcea Alesia de la Școala Gimnazială ”Episcop Iacov Antonovici” îndrumată de profesoara Bighiu Carmen.

Mențiune a obținut Melinte Denisa Școala Gimnazială ”Ion Murgeanu” Zorleni coordonată de prof. Ivan Mihaela.

La băieți locul 1 a fost câștigat de Larion Răzvan Școala Gimnazială ”Ion Murgeanu” îndrumat de prof. Ivan Mihaela, locul 2 a fost ocupat Cazacu David ,elev la Școala Gimnazială nr 1 din Băcani,coordonat de profesorul Mihai Dănuț, iar locul 3 i-a revenit lui Ciocan Bogdan de la Școala Gimnazială nr. 1 Sălceni, prof Popa Valentina-Diana.
Mențiunea la această categorie a fost câștigată de Ivan Ianis de la Școala Gimnazială ”Episcop Iacov Antonovici” coordonat de profesoara Zaharia Elena.

Cristina Rădulescu

Articolul “O capodoperă este o partidă de șah câștigată prin șah mat” apare prima dată în JurnaldeBarlad.ro – Stiri din Barlad – Ziar Online.