Ne puteti urmări și pe:
În comuna Putna, în perioada 8 la 10 noiembrie s-a desfăşurat a treia ediţie a ,,Cupei României” la lupte juniori, pentru  toate categoriile, feminin, lupte libere și lupte greco romane.
Cele 21 de cluburi la lupte feminin, 24 la lupte libere şi 16 la lupte greco romane a însemnat prezenţa a 150 de sportivi de la toate cluburile din ţară. Sportivii suceveni fete/băieţi s-au comportat frumos înnobilând evenimentul, astfel: Dacă fetele de la CS UNIREA SATU MARE – Suceava, antrenate de triplul campion olimpic ŞTEFAN RUSU, au obținut două medalii de bronz prin Vlad Maricica, la categoria 50 kg, și Andrișan Claudia, la categoria 53 kg, David Grigorean de la CSM BUCOVINA RĂDĂUȚI, antrenat de fiul marelui Ştefan Rusu, Florin Rusu a obţinut la lupte greco-romane, medalia de aur, categoria 130 kg, care cucereşte anul acesta al cincilea titlul după participările la Campionatele europene, mondiale și balcanice.

Antrenorii suceveni Valerică Gherasim și Andrei Bolohan de la Clubul CSM SUCEAVA au obținut două medalii de aur și una de bronz şi una de argint . Îi menţionăm aici şi pe sportivii suceveni medaliați : Bogdan Pop, bronz la categoria 60 de kg, Adrian Agache , aur, și Ion Balan, argint, ambii la categoria 77 kg, Cosmin Mihalache, aur la categoria 87 kg.

La Putna s-au întâlnit şi generaţiile de odinioară a luptelor româneşti: Ştefan Rusu, Grigore Gheorghe, Ile Matei, Butucaru Vasile, Nicu Ginca, Haidău Samson şi mulţi, mulţi alţii.
Una peste alta ediţia din acest an a fost una, la înălţime cum podiumul este înalt.
                              Foto : Manuel Costache, mulţumim!
                                                                              Iulian Iustin Melinte

The post Sportivii suceveni, au onorat cu medalii şi comportament exemplar la ,,Cupa României” la lupte juniori, desfăşurată la Putna în perioada 8-10 noiembrie ( Foto ) appeared first on JurnaldeRadauti.ro.