8 noiembrie, ora 14.00, Stadionul ,,Ceahlăul” din Piatra Neamţ. Un stadion frumos, care a găzduit cândva meciuri internaţionale, meciuri din Liga I, Liga a II a şi acum meciuri din Liga a III a. Gazon frumos, stadion galben-albastru, sonorizare bună, suporterii lor şi galeria noastră….micuţă dar inimoasă. Păcat că nu au fost mai mulţi suporteri ai Bucovinei Rădăuţi.
Prin minutul 9 ne-au dat gol. Ai noştri parcă puţin cu plumb în picioare s-au descătuşat şi îndemnaţi la luptă, când de pe bancă de antrenori, când de mica dar gălăgioasa noastră galerie, au asediat în câteva rânduri, poarta adversă. O vreme frumoasă, dar rece sub Pietricica. Singurii cu steaguri, tobă şi vuvuzele am fost noi, rădăuţenii de la CSM Bucovina Rădăuţi.
În repriza a doua atacurile alor noştri s-au înmulţit la poarta celor de la CSM Ceahlăul Piatra Neamţ însă mingea nu a vrut să intre în aţe. Brigada de arbitri ieşeană a avut relativ un arbitraj destul de corect însă desele căderi ale fotbaliştilor nemţeni, unele aşa-zis faulturi se vedeau cu ochiul liber că erau regizate, plus tragerile de timp căci ai noştri i-au asaltat serios spre finalul meciului dădeau impresia că un egal era inevitabil şi echitabil. Ceahlăul a câştigat cu scorul de 1-0 prin unicul gol înscris în acel minut 9 de fotbalistul Cristian Jalbă.
După ce galeria noastră a început scandările, s-au trezit şi spectatorii echipei gazdă să-şi dea drumul la voce pentru a-şi încuraja echipa, de unde până atunci se bazaseră pe imnul echipei lor, imn compus în vremurile bune ale Ceahlăului şi înregistrat pe suport magnetic, electronic.
La meci au ajuns şi jucătorii noştri, accidentaţii Ionuţ Puianu şi Iuli Ionesi, care au îndurat durerile acolo, lângă noi. Iuli Ionesi neobositul iubitor al echipei, abia fusese externat, corpul lui încă păstra proaspăta tăietură…şi totuşi a venit la meci. Iubire necondiţionată, pentru echipă. Totuşi îi recomandăm să nu forţeze, să lase corpul să se refacă. Le dorim sănătate şi refacere grabnică ambilor fotbalişti.
La final câţiva spectatori nemţeni au aplaudat mica noastră galerie şi-n spirit de fair play, le-am răspuns cu aplauze. Apreciem modul corect, echidistant cu care ne-au îndrumat şi tratat patrulele de jandarmi şi cei de la Pază. Mulţumim.
Sâmbătă, 16 noiembrie CSM Bucovina Rădăuţi primeşte vizita celor de la CSM Paşcani. Vă aşteptăm pe stadion, avem nevoie de puncte, ne e foame de puncte. Suntem siguri că echipa condusă de Dorin Goian, Daniel Bălan şi Marius Lup vor şti cum să remonteze băieţii, pentru victorie.