Ne puteti urmări și pe:
Doar un punct au obţinut elevii lui Dorin Goian şi Daniel Bălan în meciul de sâmbătă contra celor de la Ştiinţa Miroslava, scorul final fiind de 1-1.
O zi de octombrie frumoasă, sâmbătă. CSM Bucovina Rădăuţi a început bine meciul însă gazdele s-au opintit destul de tare în prima repriză să oprească asaltul vultanilor bucovineni asupra porţii adverese, care părea greu de cucerit.
Fotbaliştii rădăuţeni au ratat deschiderea scorului în minutul 27, când Plămadă este faultat în careul advers de chiar portarul gazdelor, Turiţă. Ungurianu a executat lovitura de pedeapsă însă acelaşi Jan Turiţă, a respins şutul nu foarte puternic, al jucătorului nostru.
Şi totuşi deschiderea scorului s-a produs 10 minute mai târziu când Netbai îl execută de la 10 metri pe portarul care căpătase încredere în urma acelui 11 metri, apărat nu de puţină vreme.
Se pare că pauza le-a priit mai mult gazdelor care au început dese atacuri către careul nostru. În a doua repriză, deşi era ora 16.00, soarele a mai făcut un tur de orizont lăsându-se nestingherit peste  jucătorii ambelor echipe şi chiar peste tribunele plasticate ale terenului din ,,Uricani”. Prin minutul 79 la o bâlbâială în careul nostru, Ciobanu atinge din greşeală mingea cu mâna. Urmează dictarea penalty-ului, acordarea celui de-al doilea cartonaş galben ( primul şi-l luase cică după o ,,tragere de timp” ) implicit cartonaş roşu şi eliminare. Jucătorul oaspeţilor Sandu, şi-a aşezat mingea la punctul cu var, a executat lovitura şi a înscris pentru 1-1.
Rămasă în 10 jucători, echipa bucovineană a rezistat atacurilor gazdelor şi chiar a mai avut 3-4 ocazii de a se desprinde pe tabela de marcaj însă la final tabela de marcaj a consfinţit un rezultat de egalitate între cele două echipe. Ştiinţa Miroslava – CSM Bucovina Rădăuţi 1-1.
În urma acestei remize, Bucovina Rădăuți rămâne pe poziția a 4 a în clasamentul Ligii a III-a, Seria I, cu 16 puncte, urmând ca sâmbătă 19.10, începând cu orele 15:00, pe Stadionul,, Municipal ” Rădăuți, să aibă loc cel mai important meci al rundei a IX – a, și anume, partida CSM Bucovina Rădăuți – CSM Focșani!!!

HAI BUCOVINA!

Iulian Iustin Melinte
                          Sursa : Cristi Plosceac

The post CSM Bucovina Rădăuţi, meci de la egal la egal cu Ştiinţa Miroslava. Lupta se ascute de la mijlocul clasamentului, în sus appeared first on JurnaldeRadauti.ro.