Colegiul Național „Petru Rareș” din Piatra Neamț va găzdui Olimpiada Internațională de Astronomie

Scris de pe septembrie 12, 2019


Colegiul Național „Petru Rareș” din Piatra Neamț va găzdui Olimpiada Internațională de Astronomie

Invitat în studioul Jurnal FM a fost Dan Oniciuc, directorul Colegiului Național „Petru Rareș”.

Cu o experiență de peste 40 de ani în învățământ, s-a bucurat de alături de elevii săi ori de câte ori a aceștia au avut reușite.

Ca profesor de fizică şi, mai târziu, de informatică, a predat la Şcoala Numărul 3 din Roman, la Colegiul „Danubiana“, precum şi la Grupul Şcolar de Transporturi Auto din Piatra Neamţ. Din anul 2000 a fost, timp de doi ani, directorul adjunct al Liceului Auto.

Timp de şapte ani, între 2000 și 2007, acesta a lucrat la Inspectoratul Şcolar Judeaţean Neamţ ca inspector de fizică, informatică, matematică, management, resurse umane şi a deţinut şi funcţia de inspector general adjunct.

Din 2016 ocupă funcția de director al Colegiului Național „Petru Rareș”, o instituție care chiar în acest an săbîtorește 150 de ani de la înființare.

Dan Oniciuc s-a implicat şi în promovarea astronomiei prin textele pe care le-a publicat în presa locală despre acest domeniu și coordonând echipa României participantă la Olimpiadele Internaționale de Astronomie (Lituania, Kârgîstan, România, Tatarstan, India, China).

Anul acesta Olimpiada Internațională de Astronomie se va de în perioada 18 – 27 octombrie, la Piatra Neamț, probele desfășurându-se la Colegiul Național „Petru Rareș”.

La cea de a XXIV – a ediție a Olimpiadei vor participa peste 260 de elevi și profesori, din 20 de țări.

Domnul director a detaliat: „Olimpiada Internațională de Astronomie, ediția a XXIV-a, organizată de județul Neamț prin Inspectoratul Școlar, va avea probele experimentale, probele teoretice, ce se vor desfășura la Colegiul nostru. Sunt trei zile de concurs, în care așteptăm invitați, confirmați până acuma, din 20 de țări ale lumii. Este vorba de țări care, sunt foarte, foarte departe de noi și Statele Unite ca element de noutate, pentru prima oară când vor participa. Avem și din Europa, Italia, Bulgaria, Suedia dar și din India, Coreea, China, Malaezia și Kazastan. Tot ceea ce înseamnă desfășurarea probelor, așa cum am spus, va avea loc la Petru Rareș. Vor fi și excursii, sunt organizate de către cei de la Inspectoratul Școlar, de colegii mei de acolo. Încercăm să facem șederea oaspeților noștri plăcută ținutul Neamțului, pentru că, mai spuneam și cu altă ocazie, olimpiada în sine este doar un simplu concurs, într-o formă de moment, mai bună sau mai puțin bună pentru oricare dintre participanți, dar contează enorm unde ai fost și ai văzut, cu cine te-ai întâlnit, cu ce experiență pleci dintr-o cu totul altă parte a globului pământesc. Sper ca ospitalitatea noastră tradițională, atât în ceea ce înseamnă relațiile simple, umane, cât și, dacă vreți, bucătăria să fie apreciate și să își facă, ca de atâtea ori, un bun renume. Vor fi trei zile de probă, o noapte de observații, două excursii în județ, de asemenea, avem activități interactive organizate în colaborare cu elevii de la Colegiul Național de Informatică și Colegiul Național Calistrat Hogaș. Vor fi voluntari care se vor ocupa de fiecare din aceste echipe, ele vor ateriza, fie la Bacău, fie la Iași. De acolo, colegii de la Inspectorat se vor ocupa de aducerea lor aici, cazare și de asemenea, în momentul în care se va finaliza Olimpiada , vor pleca pe același traseu, din aceleași locații.

150 de ani de tradiție

Un eveneniment extrem de important, serbarea celor 150 de ani de la înființarea Liceului, urmează să aibă loc în perioada 25 – 29 noiembrie.

Cu ocazia aniversării celor 150 ani de existență a Colegiului Național „Petru Rareș”, și-a propus să readuă în prim plan marile valori care au marcat în mod deosebit calitatea educației în Rareș.

Programul este într-o continuă reorganizare, vor fi organizate simpozioane, Gala Rareșiștilor, întâlnirea promoției 1952, iar cu această ocazie, Mihai-Emilian Mancaş va lansa ediţia a treia, revăzută, din romanul „Zilele – Moara lui Tudoran”, volum închinat Liceului „Petru Rareş”.

Programul este într-o continuă, nu neapărat modificare, ci într-o, să spunem, rearanjare a activităților. Sigur, dacă vreți, foarte pe scurt, luni va fi deschiderea festivă în care vor fi prezente personalitățile care reprezintă instituțiile de marcă ale județului și la nivel național, e vorba din Minister, am adresat invitație peste tot, avem confirmări, apoi în partea a doua a zilei, vor fi întâlnirea Asociației Colegiilor Centenare, sunt un număr de licee din Țara Românească care au peste 100 de ani. Noi vrem, în primul rând, să ne întâlnim cu cei care au 150, pentru că am intrat și noi într-o clasă mai selectă, să spunem așa, dar nu numai ca vârstă, ci pur și simplu, din punct de vedere al calității actului educațional. De asemenea, un prim simpozion pe teme de istorie, va avea loc tot în cursul zilei de luni, cu moderatori, foști elevi de Rareș și actualmente profesori universitari în domeniul istoriei. Marți va fi lansarea cărții domnului Mancaș și întâlnirea de generație, dar în același timp, un Simpozion de Matematică, realizat în parteneriat cu Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași, unde, unul dintre profesorii universitari de acolo este Cezar Oniciuc, absolvent de Rareș, n-am nicio legătură, dar și în memoria profesorului Zenembisi, reamintesc că anul acesta, bursa Zelembisi a fost acordată elevei Ioana Roca, de clasa a XII-a, care va studia matematică în Anglia, la Glasgow. Iată că un absolvent a găsit o modalitate foarte faină de a motiva elevii din Rareș, bursa asta se acordă pe durata studiilor în Anglia. Miercuri este practic ziua oficială, se va dezveli o placă aniversară, va fi prezent Mitropolitul Moldovei, reprezentanți ai Casei Regale de la președinție, de la minister. Vom avea miercuri seară, la Teatru Tineretului, o Gală a Rareșiștilor, în care ne-am propus să prezinte doi foști absolvenți de Rareș, al căror nume nu-l divulg în momentul acesta. Vom încerca să înmânăm 15 trofee de excelență pentru 15 personalități care de-a lungul timpului s-au remarcat în domeniile lor de activitate. Joi, urmează să se desfășoare simpozioane de chimie, de franceză, treabă foarte interesantă, vineri și educație fizică. Vineri este un simpozion dedicat educației fizice și Sportului din Colegiul nostru, știut fiind faptul că leagănul sportului nemțean a fost în mișcarea sportivă de la Colegiul Național Petru Rareș. Dintre multiplele personalități, profesori de educație fizică care au predat la Colegiul nostru, unul dintre ei s-a remarcat în mod deosebit, profesor emerit Vladimir Lașcu, iar sala de sport îi va purta numele, va fi acolo un basorelief, încercând în felul acesta să marcăm personalitățile care, de-a lungul timpului, repet, au fost tot atât de buni pe cât unii dintre noi ne credem acuma sau chiar suntem, au marcat viața acestei școli. Nu există tradiția Rareșului cu oamenii prezentului, tradiția Rareșului există și cu oameni care au fost în trecut, oameni care au muncit, poate în condiții mai dificile decât noi, poate în condiții materiale mai dificile, dar care au fost ca și noi, am, marcați de importanța misiunii pe care o aveau, de a educa tinerii pentru performanță, pentru excelență, pentru niște oameni adevărați în această societate care atât de mult are nevoie de valori adevărate”, a precizat domnul director Oniciuc.

Emblema deja consacrată de rareșist înseamnă, în aria învăţământului românesc, valoare. Înseamnă profesori de elită care sunt alături cu ştiinţa şi sufletul de elevii lor. Înseamnă elevi sârguincioşi, dornici de afirmare, ataşaţi de profesori şi de şcoala lor, înseamnă absolvenţi de valoare care duc mai departe numele emblematic al şcolii şi ocupă funcţii dintre cele mai importante în toate domeniile vieţii noastre sociale.

Jurnal de Neamț

Articolul Colegiul Național „Petru Rareș” din Piatra Neamț va găzdui Olimpiada Internațională de Astronomie apare prima dată în Jurnal de Neamt.


Melodia curentă

Titlu

Artist