Ne puteti urmări și pe:
Cupa Nikodemus-Babiuc, ediţia a XXIII-a, 2019 la final.
Începând cu data de 19 august s-a desfăşurat cea de-a XXIII a ediţie a Cupei Nikodemus Babiuc. Finala a fost iniţial programată pentru sâmbătă 31 iulie însă pentru că data a coincis cu meciul echipei locale CSM Bucovina cu CSM Bacău, s-a hotărât ca aceasta să aibă loc pe 1 septembrie.
Pe terenul cu suprafață artificială  de la Colegiul Național „Eudoxiu Hurmuzachi” au luat startul, în primă fază 14 echipe care repartizate prin tragere la sorţi au arătat  astfel :
Grupa A : Frații Holbura Cajvana, PaulCor Volovăț, Euroluc Trans Cajvana; Grupa B : Interconti Suceava, Mihu Acoperișuri Suceava, ACS Marginea, Academica Bucovina Gălănești; Grupa C : Viitorul Măneuți, Stejarul Cajvana, Marmura Granit Cajvana; Grupa D :Voința Iaslovăț ( devenită Mediterana ), Chelsea Vicov, Juventus Coștișa, FC Volovăț
Au fost două zile de pauză 25 august şi 31 iulie. Au mai fost înjurături, apostrofări, împingeri, clinciuri şi a mai fost bere, seminţe şi lume multă.
Finala mică desfăşurată ieri a dat-o câştigătoare pe echipa Mediterana, locul III, în detrimentul celor de la Juventus Costişa. Între finala mică şi FINALĂ a avut loc un meci de OldBoys unde au jucat, de dragul vremurilor de odinioară foste glorii ale fotbalului rădăuţean şi nu numai.

Finala i-a pus faţă în faţă pe jucătorii echipelor Interconti Suceava şi EuroLuc Trans Cajvana. Finala a fost câştigată de suceveni cu scorul de 3-1

La final s-au decernat diplome, cupe, tricouri, mingi şi premii în bani. În ansamblu nu pot spune că a fost o ediţie foarte reuşită dar i-a mai strâns pe rădăuţeni pe stadion şi asta a fost un lucru bun.
JurnalFM 99,2 fm şi Jurnal de Rădăuţi au fost parteneri media ai acestui eveniment local. Comparativ cu anii trecuţi spectatori au fost mai puţini dar trebuie să ţinem cont de faptul că mulţi tineri au devenit……Diaspora. Dar să fim sănătoşi şi Trăiască Sportul!

Iulian Iustin Melinte, Jurnal de Rădăuţi

The post Cupa Nikodemus-Babiuc, ediţia a XXIII-a. Interconti Suceava este câştigătoarea Cupei de anul acesta appeared first on JurnaldeRadauti.ro.