Current track

Title

Artist


Comuna Orbeni se îmbracă în haine de sărbătoare

Written by on august 16, 2019

Locuitorii comunei Orbeni se pregătesc de zor pentru marea sărbătoare programată să aibă loc în această duminică.

Astfel, în ziua de 18 august, autoritățile locale au pregătit tradiționala sărbătoare a comunei, organizată, de data aceasta, sub denumirea „Festivalul grâului la Orbeni”.

De câteva zile, întreaga suflare a comunei s-a mobilizat pentru mult-așteptatul eveniment de peste an.

 

 

Așa că, fiecare, – femei sau bărbați, copii ori vârstnici – pe oriunde, prin curți, pe la porți sau pe marginea drumului, trebăluiește cu folos pentru a pregăti cum se cuvine comuna.

 

„Îi rugăm pe toți gospodarii satului să ne ajute, în eforturile noastre de a ne prezenta oaspeților comuna noastră, așa cum ne stă nouă bine. Sperăm ca, în ziua de duminică, așa cum se obișnuia odinioară, toate gospodinele să-și etaleze pe porți zestrea tradițională care, în zona de sud a județului Bacău, poziționa comuna noastră în vatra recunoscută a fi răzășească”, sună un mesaj mobilizator lansat de fiii satului.

Evenimentul va avea ca invitați artiști cunoscuți, cum ar fi mai cunoscuții Daniela Condurache, Nicu Paleru și Fuego, cărora li se vor alătura Maria Șalaru și Grupul „Spic de grâu” din Orbeni, Cristina Matei, George Băcioagă, Mariana Duhalmu, care va și prezenta spectacolul, Mădălina Moraru, Denis Lupescu, Dragoș Constantin Roman, Andreea Teleaocă, Giorgian Duțu, Denisa Pavel, Carla Pascal, Lavinia Fain, Teodora Dobrotă, Alexia Purcaru, Ioana Para, Daria Dramba, Florentina Codiță, Denis Sabău și Cosmina Pascal.

La eveniment, și-au anunțat participarea reprezentanți ai administrației județene și agricultură.
În cadrul sărbătorii, vor fi premiate cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsătorie, precum și elevii silitori și sportivii evidențiați în diverse competiții de gen.

Ziua se va încheia cu un…frumos foc de artificii.

Florentin Radu

The post Comuna Orbeni se îmbracă în haine de sărbătoare appeared first on JurnaldeBacau.ro.